מאמר פורסם בתאריך: 25.4.2020

פוטותרפיה

צילום ככלי להתבוננות

איך לבטא את הרגשות שלנו באמצעות צילום

"פוטו-תרפיה" = טיפול  ושימוש בצילום ככלי טיפולי, הוא תחום הנעזר בצילום פעיל ובעבודה עם תצלומים בכדי לעודד ולאפשר תהליך רגשי וצמיחה פסיכולוגית.

בתקופה סוערת זו בריאותית ונפשית, יחד עם צורך הישרדותי המלווה בהרבה מחשבות שמוליכות לחרדות קטנות במהלך היום  אני מוצאת רגיעה גדולה לנפש שלי ושל ילדיי דרך צילום.

.היכולת לתקשר ללא מילים היא קסם -"תמונה אחת שווה אלף מילים"

זה דורש מאתנו לתרגל התבוננות פנימית וחיצונית בכדי להעביר מסר - מה אני רוצה להגיד,

ואיך אתרגם את המסר הזה לצילום?

והפוך, אם אני רוצה להבין מישהו אחר דרך הצילום שלו – אני צריכה להתבונן במה שקורה לי בפנים, מה אני מרגישה שאני צופה בצילום שלו, מה הצילום רוצה לספר לי?

בימים טרופים אלו המצלמה יכולה לתת מקום לתחושות שלנו ושל ילדנו, לאפשר לנו לתרגם את כל החששות שלנו המחשבות והחלומות דרך תמונות, זהו כלי מקסים קל ונעים להביט החוצה, וגם לאפשר לנו להביט פנימה. ובכך לקבל הרבה שלווה ובהירות מחשבתית.

כמבוגרים הצלחנו לרכוש עם השנים את היכולת להביע חששות ופחדים דרך שיח ולשתף אותם עם הסביבה, ודרך כך לקבל עצות ,עידוד ונחמה, לילדנו יהיה קשה יותר ומתסכל מאוד להביע קושי דרך שיח. ולכן חשוב להזמין אותם לעולם הצילום בו יוכלו לשחק, ליהנות ולהביע את עצמם מחשבותיהם ורגשותיהם דרך עינית המצלמה, אקט הצילום פחות חושפני ומאיים עבורם, זהו דור שמדבר את שפת הוויז'ואל מגיל צעיר מאוד ,הם מרגישים מאוד נוח עם מצלמת הנייד שברשותם ,רובם מתעדים עצמם על בסיס קבוע ונהנים לשתף ברשתות החברתיות השונות. אז אך אנחנו כהורים יכולים למנף את זה לטובת ילדנו ולטובת עצמנו?

כלל ראשון והכי חשוב לדעתי הוא להעניק דוגמא אישית. לאחר מכן שיתוף מילולי עם ילדכם דרך שיח (תקשורת מקרבת) כניסתכם לעולם הצילום תגרום לילדכם להצטרף למסיבה.

 

בעבודה באמצעות פוטותרפיה יש חשיבות גדולה בצילום אינטואיטיבי, ללא מחשבה מקדימה, לתת חופש למחשבה ויותר מקום לרגש . לתת לו להוביל אתכם בזמן הצילום, לשים את הביקורת בצד, זו לא תחרות למי תצא תמונה יפה יותר, אני לומדת שוב ושוב במהלך עבודה עם ילדים שכשמניחים את התחרותיות והביקורת בצד ונותנים דוגמא אישית, הם קופצים על ההזדמנות ומאפשרים לעצמם לצלול לעולם הצילום הרגשי ביתר קלות בשמחה ועם הרבה שיתוף פעולה, כזה שיאפשר  להם לאחר מכן  לשתף בתהליך שעברו וברגשותיהם.

 

שלב ראשון

קחו את הניידים ביד שוטטו בבית או בחצר בחרו אזור או חדר ספציפי , כנסו אליו וצפו בו במשך 10 שניות עד שהעין שלכם תיתפס על משהו דומם או נע, מותר וחשוב כמובן לצלם בלי לחשוב, מה שהמבט שלנו קולט, ולהתבונן בעולם ובעצמנו באופן אחר דרך העדשה.

 

שלב שני

תרגיל של צילום וכתיבה: 

בחרו 3 תמונות נבחרות מתוך מאגר הצילום שצילמתם והעניקו לכל אחת כותרת, משפט או מילה שעולה בראשכם כשאתם צופים בתמונה ,ואם יוצא שיר קצר מה טוב עודדו את ילדכם לעוף על המילים דרך הסתכלות בתמונה ובכך לרגש לצאת החוצה ולשחרר את הגוף.

 

שלב שלישי

לצלם עוד צילום בעקבות הטקסט שיצא לדוגמא אם נבחרה המילה מלכה איזו תמונה תצלמו בעקבות המילה ובעקבות מה שהיא גורמת לכם להרגיש. שלב זה חשוב להעמקת הרגש שעלה, זה המקום לשוחח עם עצמכם או עם ילדכם יותר על משמעות המילה, הרגש או הסיפור שעלה במהלך השיתוף. הקפידו יותר להקשיב למשתף ופחות להשמיע, לא להביע דעה, להציע הצעות או פתרונות , שיתוף  רגשות כשלעצמו הוא צעד גדול ומשמעותי לכל אדם ולרוב מאוד משחרר.

 

שלב רביעי

איך נכניס לצילום גם דברים שלא רואים אותם? תחושות, מחשבות, רגשות

הזמינו את ילדכם ואתכם לצלם:

תצלמו שמחה

תצלמו אהבה

תצלמו פחד

תצלמו געגוע

תצלמו משהו שנותן לכם כוח

תצלמו שלווה

תצלמו את עצמכם

תאתגרו את היצירתיות שלכם, למשל אם תרצו לצלם ים ואין באפשרותכם להגיע לחוף ים  תוכלו להשתמש בתמונות ממגזין, צילום מסך דרך אתר , או בחירת תמונה מאלבום התמונות האישי שלכם, תוכלו לצייר את אותה מחשבה רגש או חלום וכו'... 

שלב זה מצריך זמן  מחשבה וסובלנות, אנחנו יודעים אך מרגיש שאנחנו שמחים או מפחדים ,אך לא בכל כך קלות לכולם מילה פחד מתכתבת עם ויז'ואל ,לכן  אל תזדרזו להשלים את התרגול בפעם אחת אפשר לעשות אותו בחלקים ובימים שונים, אם ילדכם מתקשה לחבר מילה ,לרגש ,לתמונה, שאלו אותו למי אתה מתגעגע? לשם ההמחשה הוא יענה  תשובה כללית לביה"ס , שאלו עוד שאלה ממקדת יותר, ממה אתה הכי נהנה בביה"ס ? האם יש מישהו מיוחד אליו אתה מתגעגע? וכך הלאה. וככל שילדכם יענה על השאלות בפרוט כך הדמיון שלו יתחיל ליצר תמונות בראשו אותן הוא יכול להתחיל ולצלם.

 

שלב חמישי

שתפו אחד את השנייה בתמונות שצילמתם, ברגשות שעלו, בזיכרונות ובסיפורים העולים מתוך התרגול.

זכרו שזוהי תקופה שתחלוף לבסוף ,לכן חשוב לתפוס בשתי ידיים את "הזמן המיותר" שנכפה עלינו וליהנות מהדרך מיצירה משותפת ומהתוצאות אותם תוכלו להדפיס לתלות בחדר הילד או בסלון בכל מקום שתרצו שכשתביטו בתמונה תחושו שלווה  רוגע וסיפוק.

בכל תרגיל שאני יוצרת אני כמובן מתרגלת בעצמי ולרוב עם ילדיי. עם המתאמנים שמגיעים אלי או תלמידיי באקדמיה הצעירה  לצילום אחר

החלטתי לשתף אתכם בתהליך שעברתי עם בנותיי במהלך תרגיל זה בכדי לתת בהירות ולעודד אתכם לעשייה.

 
 

גלריית תמונות

כן ונחמד שתדעו...

צילום = בעברית מלשון "צלם" (דמות) ביוונית רישום באור (פוטו/גרפיה)

מה צריך בשביל לצלם?

מצלמה - אור - דימוי (משהו לצלם) 

לאור יש תפקיד מהותי ליצירת תמונה ודרכו נוכל להביע מצבים ורגשות שונים.

 

השאלה העיקרית היא : מה אתם רוצים לצלם. מה מעניין אתכם? ולמה?

מוזמנים לקבל  את 5 הכללים לצילום מוצלח דרך הנייד

פה עבורכם לתהיות משותפות, שאלות,

וקבלת עוד ידע מעולם הצילום והפוטותרפיה.

באהבה ובהערכה רבה,
שירלי רוזנס

לפרטים נוספים והרשמה 

© כל הזכויות שמורות לשירלי רוזנס - צילום אחר 

  • Vimeo Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • soon-873316_1280
  • waze
  • insteg
  • Facebook App Icon